Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wysoki Kamień - żółtym szlakiem
sąsiad Offline
Użytkownik

Liczba postów: 168
Reputacja: 0
Na początek chciałbym zaproponować, chyba najpopularniejszą, trasę turystyczną w pobliżu Paczkowa. Trasę na Wysoki Kamień, po czeskiej stronie granicy.

Wycieczka jest krótka, śmiało można zarezerwować jedyne 3-4h, a sama trasa jest łatwa do pokonania, można powiedzieć - spacerowa.

Z Paczkowa jedziemy samochodem do Horni Hostice (Górne Gościcie), ok. 8km. W tym celu kierujemy się drogą nr 382 w kierunku miejscowości Bila Voda / Javornik w Czechach. Kilkaset metrów za obwodnicą, mijamy po lewej turbinę wiatrową i jeszcze przed granicą skręcamy do Gościc, które przejeżdżamy. Przekraczamy granicę i wjeżdżamy do Horni Hostice. Kierujemy się w górę wioski, po drodze mijając malownicze domy oplatane wijącą się rzeczką Tarnawka. Warto przystanąć przy byłej remizie strażackiej (po lewej stronie drogi), która teraz jest udekorowana przez graficiarzy na... psychodeliczny szpital psychiatryczny. Dalej mijamy kościółek, gdzie kierujemy się dalej prosto, w górę. Po kilkuset metrach ruch drogowy kończy się niewielkim parkingiem, przy malowniczym domku z okiennicami. Parkujemy samochód.
Obracając się w tył, w kierunku skąd przyjechaliśmy, widzimy niecodzienny widok, Jezioro Paczkowskie zawieszone, niejako w powietrzu, ponad Gościcami, ponad polami i lasami.
Dalej udajemy się pieszo żółtym szlakiem, mijając ambonę, potem wzdłuż strumyka i dalej drogą leśną. Po około 0,5h jesteśmy u podnóża malowniczych skałek wieńczących szczyt Wysokiego Kamienia. Tutaj krzyżują się szlaki żółty (Horni Hostice - Wysoki Kamień) i czerwony (Bila Voda - Borówkowa- Javorník). Na skrzyżowaniu szlaków odnajdujemy ścieżkę przyrodniczą oznaczoną czerwonymi trójkątami, która pokieruje do podnóża skałek, gdzie jest miejsce na ognisko, można odpocząć. Czesi ustawiają sympatyczne tablice z prośbą o szanowanie lasu. Taka też jest tutaj, a tłumaczenie brzmi:

Cytat:Prośba Lasu
Człowieku drogi!
Moim darem jest ciepło w Twoim kominku.
Ja dałem strop Twojemu domostwu i deski na Twój stół.
Ze mnie jest drewno na łóżko, w którym sypiasz.
Ze mnie Twoja kołyska, gdy się rodzisz i trumna, gdy umierasz.
Prośby zatem wysłuchaj mojej:
dbaj o mnie i chroń dla przyszłych pokoleń.
Co stworzyła miłość do lasu, niech dobra wola pomoże zachować przez wieki...

Dalej udajemy się kamiennymi schodami na skałki. Tutaj rozpościera się malowniczy widok na cztery jeziora (Paczkowskie tworzone przez Zbiornik Topola i Kozielno, Otmuchowskie, Nyskie) na północ i góry na południe.
Obok skałek, na które prowadzi ścieżka, są drugie, które również warto "zdobyć", chociaż nie prowadzi tu żadna droga, czy ścieżka. Po prostu przedzieramy się przez drzewa i krzaki, widok rekompensuje poniesiony trud.

Warto wspomnieć, że lasy u podnóża Wysokiego Kamienia chętnie są odwiedzane przez grzybiarzy, gdzie znajdują podgrzybki, borowiki i inne.

Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage
04-09-2012 09:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości
Kontakt | Forum Paczkowa | Wersja bez grafiki | RSS Wróć do góry